بالاست (ترانس) HID

همکار گرامی لطفا جهت خرید عمده و درصد تخفیف با کارشناسان ما تماس بگیرید یا در واتساپ پیام دهید.
شماره تماس: 021-65947031 - 09362630998


ترانس یا بالاست یعنی چی؟ 🤔

بالاست یا ترانس تجهیزات برقی هستند که در علم برق به سیم پیچ هایی که دارای هسته های مغناطیسی آلومینیوم و مس هستند اصلی ترین کاری این سیم پیچ ها انجام می دهند محدود کردن جریان می باشد. این کار باعث افزایش ولتاژ در سر خروجی ترانس می شود که در لامپ ها معروف به نام چک می باشد و جهت روشنایی لامپ هایی نظیر لامپ های گازی، فلورسنت، HID، خیاری و بیضی استفاده میشود.

تاریخچه ترانس یا چُک

با اینکه مفهوم Ballast های الکترونیکی در اوایل دهه 1950 در شرکت جنرال الکتریک مطرح شد و سام برمن و رودی وردربر از آزمایشگاه های برکلی اولین کسانی بودند که راه را برای ایجاد اولین بالاست های الکترونیکی تجاری و با دوام هموار کردند. پروژه بالاست های الکترونیکی با بودجه وزارت انرژی ایالات متحده از سال 1977 در آزمایشگاه برکلی آغاز شد و در آن جا به دو شرکت کوچک Iota Engineering و Luminoptics برای ساخت اولین بالاست های الکترونیکی پشتیبانی فنی داده شد. برنامه ها و استانداردهای تخفیف مانند برنامه ENERGY STAR، انجمن گرمایشی، برودتی و مهندسی تهویه مطبوع آمریکایی باعث افزایش رشد بالاست های الکترونیکی شد. Electronic Ballast قطعه ای است که ولتاژ شروع و جریان کار دستگاه های روشنایی مانند لامپ های فلورسنت که بر اساس اصل تخلیه گاز برقی ساخته شده است را، کنترل می کند.

امروزه بیش از 300 شرکت معتبر مانند فیلیپس، و شرکت های ایرانی معتبر  مانند راما ترانس، آرش ترانس و... برای تولید و فروش بالاست های الکترونیکی وجود دارند.

مزایای بالاست الکترونیکی

  • توان مصرفی کمتر در ازای شار نوری برابر
  • طول عمر مفید و راندمان مناسب
  • عدم اتلاف انرژی با ایجاد حرارت بالا
  • دارا بودن قابلیت ارتقای ضریب توان تا بیش از 0.98
  • عدم ایجاد استروبوسکوپیک به عدت کار در فرکانس‌های بالا
  • افزیش کیفیت شار نوری
  • حذف نویز‌های صوتی که در ابتدا نیز مثالی از آن بیان شد
  • کاهش وزن قطعه و در نتیجه محصول و بسیاری موارد دیگر

تعمیر و عیب یابی بالاست الکترونیکی

بالاست‌ها نیز همانند همه قطعات الکترونیکی، ممکن است آسیب ببینند و خراب شوند. به همین منظور در این قسمت از مطلب برخی مشکلاتی که ممکن است برای بالاست پیش آمده باشد را بررسی می‌کنیم و در انتها نیز ویدیویی در خصوص تعمیر این بالاست‌ها قرار داده‌ایم.

اگر از بالاست استفاده نکنیم چه اتفاقی می افتد ؟

بدون استفاده از بالاست به عنوان بخشی از مدار نتیجه این خواهد بود که یا لامپ می سوزد یا به سرعت خورد می شود در بهترین حالت طول عمرش به شدت کاهش می یابد. بالاست ها برای لامپ های فلورسنت، گازی و HID و... استفاده می شوند. بالاست های روشنایی الکتریکی اگر به درستی نصب شوند به خوبی دوام می آورند و جریان را تنظیم شده خوبی را در نوع صحیح لامپ و بدون سوسو زدن و وزوز آزاردهنده با بالاست های قدیمی مغناطیسی یا سوء عملکرد دارند. مدل های مختلف بالاست های روشنایی برای انتخاب وجود دارد.

برای خرید بالاست یا ترانس های معتبر شرکت های محبوب ایرانی و یا اطلاع از قیمت و خرید این ترانس ها کافیست با از همکاران ما در بخش فروش با شماره 02165947031 تماس بگیرید یا در وبسایت ثبت سفارش کنید و کارشناسان ما پاسخگویی به تمامی سوالات شما هستند.